Symbolika Krzyża Harcerskiego

Na tej stronie znajdują się artykuły na temat technik harcerskich – które mogą zbliżyć cię do zdobycia stopnia lub sprawności !  Jeśli chcesz dowiedzieć się nowych, wspaniałych rzeczy, to nie czekaj !

Część Pierwsza – Symbolika – czyli  nasze harcerskie symbole – Co nam mówią? Do czego nas prowadzą ?

Na początek – Krzyż harcerski – tu znajduje się większość tego, co prawdziwy harcerz powinien wiedzieć na temat Krzyża, który każdy i każda z nas dumnie nosi na piersi. Można powiedzieć, że Krzyż jest najwyższym harcerskim oznaczeniem, i przez całą naszą harcerską drogę właśnie do niego (do ideałów wyznaczonych przez niego) dążymy.

Kiedy będziesz czytać części poniżej – spróbuj znaleźć na Krzyżu odpowiednie elementy – może to nie być proste za pierwszym razem, ale na pewno niedługo dojdziesz do wprawy :)

Nie wiem czy wiesz, ale kształt krzyża zaprojektowanego przez księdza harcmistrza Kazimierza Lutosławskiego był inny od tego, który używamy teraz… A wyglądał on tak:

również jego symbolika była nieco inna, chociaż przesłanie to samo… ale to taka ciekawostka ;)

Krzyż Harcerski zaprojektował w 1912 roku ks. Kazimierz Lutosławski wzorując go na najwyższym polskim odznaczeniu wojskowym – Krzyżu Virtuti Militari. Konkurs na zaprojektowanie harcerskiej odznaki został ogłoszony w pierwszym numerze „Skauta”. Jego rozstrzygnięcie nastąpiło w lutym 1912 roku, ale żadna z nagrodzonych odznak nie została przyjęta do użytku. Do dalszego opracowania skierowano jednak projekt ks. Kazimierza Lutosławskiego, który wykorzystywał krzyż Virtuti Militari, skrzyżowane szable, orła w locie i napis Czuwaj. W wyniku tych prac w 1913 roku pojawił się już zbliżony do znanego nam wzór krzyża harcerskiego (w miejsce lilii w kręgu znajdowała się gwiazda). Potem wprowadzono lilię. W latach następnych, odznaka ta stawała się coraz bardziej powszechna. Wreszcie po połączeniu wszystkich organizacji harcerskich w ZHP, w rozkazie naczelnictwa z 7.VIII.1919 roku ustanowiono krzyż harcerski obowiązującą odznaką.

Krzyż, symbol chrześcijaństwa – męki i chwały Jezusa jest odznaką organizacyjną harcerzy i instruktorów. Krzyż Harcerski nosi się nad lewą kieszenią munduru (choć lepiej twierdzić, że nosi się go na sercu).

Prawo noszenia Krzyża Harcerskiego zyskuje się przy złożeniu Przyrzeczenia Harcerskiego – jako pamiątkę i przypomnienie słów w nim składanych, jego symbolika mówi każdemu harcerzowi w jaki sposób dążyć do harcerskiego ideału.

Na ubraniu cywilnym można nosić miniaturki Krzyża.

Krzyż Harcerski ma bogatą symbolikę. Różnie tłumaczy się jego kształt i poszczególne elementy. Dla wszystkich jednak pozostaje czymś niezwykle wartościowym, cennym.

Zawołanie „Czuwaj”

Harcerskie pozdrowienie „Czuwaj” używane było dawniej przez rycerzy polskich stojących na warcie. Wtedy miało zapobiec zaśnięciu na posterunku. Teraz przypomina o stałej gotowości każdego harcerza do służby ojczyźnie, pracy dla innych, niesienia pomocy i ustawicznej pracy nad sobą.

Krąg

Lilijkę otacza krąg – symbol doskonałości do jakiej dąży harcerska rodzina. Niektórzy twierdzą, że jest to też symbol harcerskiego kręgu, w którym wszyscy są równi i panują braterskie relacje. Inni dodają, że to oznaka ogromnej woli tworzenia kręgu, z którego promieniować będzie prawość myśli, słów i czynów.

Lilijka

Lilijka od początków chrześcijaństwa symbolizuje czystość i cnotę. Nosili ją na swych szatach królowie, na sztandarach książęta, na herbach rycerze. Harcerska lilijka podobno ma swym kształtem przypominać zakończenie igły magnetycznej kompasu. Tak jak igła wskazywała żeglarzom bezpieczną drogę do domu, tak lilijka symbolizuje jedną z najważniejszych powinności harcerza: postępowanie zgodnie z prawem harcerskim. Inni twierdzą, że tak jak kompas północ, tak lilijka ma harcerzom wskazywać drogę do osiągania ideałów. Trzy literki ONC na ramionach lilijki są skrótem hasła filaretów: „Ojczyzna, Nauka, Cnota”. Na lilijce z krzyża nie ma żadnych liter, są za to dwie gwiazdki. Symbolizują one oczy harcerza, zawsze szeroko otwarte, uważnie obserwujące świat, gotowe dostrzec dobro i zło. Są symbolem oczu patrzących i widzących kiedy i gdzie harcerz może być pomocny.

Promienie

Promienie biegnące od lilijki oznaczają dążenie harcerstwa do promieniowania na cały świat wartościami, radością, dobrem.

Węzeł

Węzeł na wieńcu, jak węzeł na chuście ma przypominać o obowiązku wypełnienia przynajmniej jednego dobrego uczynku dziennie. Są jeszcze takie środowiska, w których wolno rozwiązać chustę (a więc rozebrać się i pójść na spoczynek) dopiero po spełnieniu dobrego uczynku.

Wieniec z liści dębowych

Liście dębowe od dawien dawna symbolizują męstwo i dzielność. Wieniec z liści dębowych mieli prawo nosić tylko ludzie władający ogromną siłą – ducha, mięśni, czy magii. Cechy te – męstwo i dzielność – powinny być również udziałem każdego harcerza.

Wieniec z liści lauru

Liście laurowe są symbolem zwycięstwa. Wieniec z liści laurowych nosili autorzy największych wiktorii, rzymscy cesarze. Dla harcerza liście laurowe oznaczają tryumf nad własnymi słabościami.

Ziarenka piasku

Ramiona Krzyża Harcerskiego wypełnione są ziarenkami piasku, które symbolizują liczną rodzinę harcerską. Inna interpretacja mówi, że są to nierówności symbolizujące kamienie na drodze życia, perły dobrych uczynków, trudy i znoje, radości i smutki jakie harcerz spotyka na swojej drodze życia.

 

Przejdź na koniec strony, jeśli chcesz zostawić komentarz. Pingowanie jest wyłączone.

Odpowiedzi: 12 do wpisu “Symbolika Krzyża Harcerskiego”

 1. Krystian pisze:

  Dziękuje za info jestem przyszłym harcerzem i napewno to wszystko mi się przyda

 2. Anka pisze:

  dzięki za info chociaż nie jestem z waszej drużyny bo z 67 PDH w poznaniu to będę chętnie odwiedzała waszą stronę bo teraz zdaję na krzyż harcerski :)

 3. Badzo nam miło :)
  Czuwaj!

 4. Czanti. pisze:

  O ile pamiętam, części krzyża nie było 8, tylko 12….;d

 5. O ile pamiętam, ziarenek piasku na Krzyżu było nieskończoność ;)

 6. Gaba pisze:

  18 DH „Perun” Bielsko-Biała
  Właśnie trafiłam na waszą stronkę bo szukam dokładnie opisanego Krzyża na zbiórkę bo robię z koleżanką i taka mała uwaga jeszcze 4 ramiona krzyża to 4 strony świata :)
  Pozdrawiam Gaba ;)

 7. Gosia pisze:

  Dziękuję za info :). Zdaję Próbę na Harcerza i bardzo się cieszę , że istnieje taka ciekawa strona. Dużo się można dowiedzieć. Jeszcze raz dziękuje. :D

 8. Gosia pisze:

  Czanti dwanaście, bo jeszcze trzy żołędzie (trzy powstania Śląskie), dwie oliwki (dwie wojny światowe), dwie gwiazdki na lilijce (prawo i przyrzeczenie harcerskie), puste miejsce między ziarenkami piasku (miejsce dla nowego harcerza), cztery ramiona krzyża (cztery strony świata).

 9. Stary Kojot pisze:

  Warto zajrzeć na http://www.krzyzharcerski.pl i się nieźle zdziwić :-)

 10. admin pisze:

  czemu zdziwić?

 11. Patrycja pisze:

  Bardzo ciekawa strona! Na pewno będę ja często odwiedzać. Czuwaj!

 12. Julka pisze:

  do Anki z 67 PDH
  Na krzyż harcerski się nie zdaje!!!

Zostaw odpowiedź