Czuwaj!

Dzisiejszą zbiórkę, poświęconą, jak zapowiadaliśmy, Robertowi Baden-Powellowi rozpoczęliśmy tradycyjnie pod szkołą o 10.00. Brzydka pogoda nie odstraszyła szóstki młodych harcerzy przed przybyciem, z czego niezmiernie cieszyliśmy się ja, Aneta, Daria, Mona, Julka i Jędrek. Po zagraniu w kilka pląsów podzieliliśmy się na dwie grupy, według zastępów. Chłopcy ruszyli szukać punktów na których mogli dowiedzieć się czegoś o bohaterze naszego spotkania, a dziewczynki zostały przeze mnie przeszkolone w zakresie znaków patrolowych i topograficznych, co było jednym z moich zadań do sprawności Topografa. Bardzo dziękuję Julce i Magdzie za pomoc :-)

IMG_0194

Po przejściu powyższej trasy udałyśmy się do Ujurki, gdzie czekały na nas starsze dziewczyny. Aneta omówiła całe umundurowanie, a następnie poinstruowała nas jak należy składać mundur. W między czasie dołączyli do nas chłopcy. Przyszła kolej na trochę informacji o Baden-Powellu. Wspólnymi siłami omówiliśmy jego życie i osiągnięcia, a następnie zorganizowaliśmy mały quiz, aby zobaczyć ile wiedzy pozostało naszym młodym harcerzom w głowach. Nie obyło się również bez śpiewania. „Chusty” to kolejna pozycja, która trafiła do naszych śpiewników.

Zbiórkę zakończyliśmy pod szkołą ok. 12, na usilną prośbę męskiej części zebranych, kolejnym pląsem.

Dziękuję w imieniu reszty organizatorów zbiórki za przybycie i przypominam, że spotykamy się dopiero za dwa tygodnie z powodu święta zmarłych.

Drugą część tego wpisu pozwolę sobie poświęcić relacji ze zdobywania mojej sprawności Topografa. Moim zadaniem było dojść według mapy do Doliny Powagi, podczas drogi zaznaczać na niej ważne punkty (KFC ;-))oraz wykazać się umiejętnością określania kierunków świata przy pomocy słońca, zegarka itp.

IMG_0191

W drogę wyruszyłam z rodzicami („Bo mnie wilki zjedzą.”) ok 13.50. Trasa ta to 4,4 km w jedną stronę.

 IMG_0170 IMG_0177 IMG_0181

IMG_0183 IMG_0185  IMG_0188

Strony świata wyznaczyłam przy pomocy samotnie rosnących drzew (takowe od południa mają bardziej rozwinięte gałęzie) oraz budowy kościoła św. Jakuba (ostatnie zdjęcie; w starych kościołach ołtarze skierowane są na wschód). Słońca momentami brakowało, ale udało mi się wyznaczyć przy pomocy zegarka północ, pamiętając ażeby zwrócić uwagę na kąt pomiędzy wskazówkami na lewo od cyfry 12.

Uśmiecham się w tym momencie do Julki i zachęcam wszystkich harcerzy, młodych i starych (leniuchy!) do zdobywania kolejnych sprawności!

 

Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.

Jedna odpowiedź do wpisu “Zbiórka (26.10) i sprawność Topografa ***”

  1. Drużynowa pisze:

    :) Świetna relacja, a co ze sprawnością… to okaże się już niedługo.

Zostaw odpowiedź