Obrzedowość

3,14 (Pi) Sopocka Drużyna Harcerska „Syndykat”

Obrzędowość

Numer Drużyny

Numer oficjalny, to 314, jednak nasza drużyna używa numeru π. Liczba ta jest „najważniejszym” składnikiem, który spaja symbol doskonałości – Okrąg.

Nazwa Drużyny

Syndykat – jesteśmy grupą ludzi, o jasnym celu – szerzenie dobra i bycie jak najlepszymi harcerzami.

Barwy Drużyny

Granatowy- kolor nocnego nieba, na którym skrzą się gwiazdy.

Srebrny – to kolor gwiazd na niebie oraz symbol sprawiedliwości, radości, pokoju, zwycięstwa, czystości i niewinności. Symbolizuje również rycerskość i stawanie po stronie słabszych – właśnie o tym pamiętamy nosząc na obrzeżu chusty srebrną obszywkę.

Logo

Logiem naszej drużyny jest symbol Pi wpisany w okrąg z płomieniami w górnej części. 3,14sdh 1

Logo służy nam jak ogólny znak rozpoznawczy. Umieszczamy go na naszych plakatach, ulotkach, listach, materiałach promocyjnych oraz koszulkach drużyny. Posiadamy stempel drużyny z naszym logiem.

Umundurowanie

Na zbiórki przychodzimy w umundurowaniu polowym.

O zbiórkach w pełnym umundurowaniu galowym zawsze powiadamiamy wcześniej.

Mundur polowy – zima

Koszulka drużyny lub granatowa i czarny polar lub bluza moro. Spodnie – czarna/ zielone/ moro bojowi z pasem harcerskim. Na koszulkach nosimy chusty drużyny.

Mundur polowy –lato

Koszulka drużyny lub szary/ granatowy. Bluza moro. Czarne krótkie spodenki i pas harcerski. Skarpety i buty trekkingowe lub sandały. Chusta ubrana na koszulkę.

Mundur galowy

Zgodnie z regulaminem ZHP.

Chusta koloru granatowego, po przyjęciu do drużyny z srebrną obszywką.
Naszywka drużyny na lewym ramieniu nad sprawnościami. Na klapie lewej kieszeni jest miejsce na naszywkę/ znaczek zastępu. Do krótkich spodni i spódnic nosimy getry koloru granatowego i szare wyłogi.

mundur.pi

Proporzec drużyny

Drużyna posiada Proporzec- jako symbol naszej wspólnoty proporzec pojawia się na każdej mundurowej zbiórce drużyny, wyjeździe czy uroczystości. Proporcem opiekuje się proporcowy drużyny.

Kronika

Drużyna posiada kronikę, w której są opisywana najważniejsze momenty naszego harcerskiego życia. Kronika, jako nieodłączny element obrzędowość jeździ z nami na wszystkie wyjazdy. Kroniką opiekuje się kronikarka/ kronikarz drużyny.

Naszywka

Naszywki drużyny są to wyhaftowane w barwach drużyny symbol. Noszony na lewym rękawie munduru galowego dwa cm od pagonu, co najmniej centymetr nad sprawnościami. Naszywka drużyny jest przyznawana razem z barwami. Harcerz ma czas 1 dnia na przyszycie naszywki na mundur.

Skarbnica

Kuferek z rzeczami dotyczącymi obrzędowości. Pilnuje jej Strażnik Obrzędowości – jego zadaniem jest dbanie, aby nasza obrzędowość była pełna i zawsze żywa. Skarbnica jest kuferkiem z symbolem drużyny.

Woreczek drużyny

Woreczek jest wykonany z granatowej tkaniny. Z jednej strony jest wyszyta nazwa drużyny szarą muliną z drugiej dowolny symbol wybrany przez harcerza. Woreczki nosimy za zbiórki i zabieramy z wyjazdy. W środku znajdują się niezbędne rzeczy: zapałki, latarka, scyzoryk itp.

070413_1407_Obrzdowo2.png

Segregator

Każdy członek drużyny prowadzi segregator lub notatnik, w którym znajdują się ważne harcerskie informacje, próby na stopnie i sprawności.

Scyzoryk

Każdy zasłużony dla drużyny otrzymuje scyzoryk drużyny. Który jest przyznawany decyzją RD.

Zastępy

Każdy nowy zastęp ma za zadanie stworzyć obrzędowość zastępu nawiązującą do gwieździstego nieba. Lecz nie musi się ona w sposób bezpośredni do tego odnosić.

Kategoryzacja zastępów

W drużynie jest prowadzona kategoryzacja. Zastęp po spełnieniu wymogów dostaje kategorię: podstawowego- czerwony, regulaminowego- zielony, dobrego- granatowy, wzorowego- srebrny.
Kategoria zastępu jest oznaczana przez tasiemkę na kieszeni.

Zbiórka Rady Drużyny [RD]

Rada Drużyny to starszyzna oraz osoby zaangażowane w życie drużyny.
Rozmowy o ważnych sprawach odbywają się w kręgu przy zapalonych świecach. Drużyna posiada Regulamin RD, w którym są umieszczone wszelkie ważne informacje.

Elementy stałe

Powitanie harcerskie, lewą ręką

‚Lewa dłoń jest bliżej serca!’

Lady Baden-Powell

– ten cytat najlepiej oddaje, dlaczego harcerze naszej drużyny witają się lewą ręką.

Iskierka

Na koniec każdej zbiórki stajemy w kręgu przyjaźni (zakładając prawą rękę na lewą). Następnie podsumowujemy zbiórkę. W kręgu głos ma jedna osoba.  Następnie śpiewamy piosenkę „Bratnie słowo”, przekazujemy iskierkę przyjaźni (jeżeli poczujemy uściśnięcie ręki z jednej strony uściskamy rękę osoby stojącej po drugiej stronie). Jest to znak łączącej przyjaźni wszystkich zebranych. Następnie rozwiązujemy krąg. Staramy się, aby w kręgu było źródło światła, lub rzecz przewodnia, która towarzyszyła nam podczas zmagań danej zbiórki
W zależności od sytuacji mamy jeszcze inne rodzaje iskierek, które dobieramy tak, aby pasowały do klimatu danego wydarzenia

-czekoladowa
-pi (3x uściski od 3,14)

Ważne dni dla Drużyny

14 Marca (14.03) –Święto Drużyny

Liczba miesiąca i dnia nawiązuje do numeru naszej drużyny – jest to dzień

W zależności od tego jak wypadnie data tak wygląda świętowanie ;)

11 Listopada(11.11) – Urodziny drużyny

W ten dzień świętujemy odzyskanie niepodległości przez Polskę, w tym dniu również nasza drużyna zyskała swoją niepodległość.

11.11.2005 została powołana rozkazem komendanta hufca.
Co roku spotykamy się w nasze święto i poza tradycyjnym tortem przekazujemy prezenty na rzecz Syndykatu, czyli każdy robi mały upominek dla drużyny.